top of page
ד"ר חיים רוזנטל

ראיון עם דר' חיים רוזנטל M.D,
רופא והומיאופת, מייסד בית הספר הישראלי להומיאופתיה

בית הספר הישראלי להומיאופתיה הוקם בשנת 1989 ע"י ד"ר חיים רוזנטל D.M רופא והומאופת, מראשוני ההומאופתים בישראל.

 

ד"ר רוזנטל הוא בוגר הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה (1978), עוסק בהומיאופתיה מ-1983.

 

מראשוני ההומיאופתים בישראל וממקימי שיר"מ אסף הרופא. ניהל את שיר"מ אסף הרופא ואת היחידות להומאופתיה באסף הרופא ובמרכז הרפואי שיבא.

 

השתלם בהומאופתיה ברחבי העולם אצל מיטב ההומאופתים. מרצה בסמינרים ובכנסים בארץ ובחו"ל. הכשיר במשך השנים את רוב ההומאופתים הפעילים בישראל.

מה הביא אותי ללמוד הומאופתיה?

בשנת הסטאז' - השנה המעשית השביעית ללימודי הרפואה היו לי כמה מפגשים, בחלקם ברובד האישי, שגרמו לי להבין שאמנם למדתי רפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים שנחשב מהטובים בעולם, אך איני יודע לרפא אף מחלה.

אמנם למדו אותי לעזור ולהקל ואין זה דבר של מה בכך. אבל הבנתי שאני לא יודע ממש לרפא.

 

לא היו לי את הכלים האבחנתיים והטיפוליים לפתור בעיות רפואיות מהשורש.

 

לא היו לי דרכים לקשר בין גוף ונפש. וכך התחלתי לחפש שיטות נוספות כדי להגדיל את "ארגז הכלים שלי", כדי להיות מטפל ורופא טוב יותר.

 

לאחר שלמדתי מספר שיטות ריפוי כמו תזונה, רפלקסולוגיה, אוריקולותרפיה ועוד הגעתי כאילו במקרה להומאופתיה והבנתי שמצאתי את דרכי בעולם הטיפול והרפואה.

 

מזה 38 שנ' אני מטפל בעשרות אלפי אנשים בהומיאופתיה כשאני נעזר גם בשיטות נלוות של רפואה טבעית. בשבילי זו הרפואה האמיתית.

מהי הומאופתיה?

הומאופתיה הינה שיטת טיפול שעקרונותיה נמצאים כבר בתורה. משה רבינו היה לדעתי ההומאופת הראשון (עגל הזהב, מי מרה, הנחשים השרפים). עיקרון הטיפול ההומאופתי הוא "דומה בדומה ירפא".

 

האמצעי לריפוי – שהיא התרופה ההומאופתית, דומה במהותה למחלה ולא נוגדת אותה כמקובל ברפואה המודרנית.

 

דר' סמואל הנמן מגרמניה היה זה שגילה לפני כ-230 שנה את הדרך ליישם את העקרונות העתיקים הללו והפך את ההומאופתיה לשיטת טיפול מדויקת ומעשית. התרופה ההומאופתית - הרמדי - מכילה מידע או אנרגיה או תדר שמקורו באחד מהחומרים הקיימים בטבע.

 

הרמדי מפעילה את כוחות הריפוי כמו שהרצאה מדויקת או חוויה עוצמתית מפעילה אצל האדם תהליכים שונים גוף ונפש. ההומאופת מתאים את הרמדי המדויקת על פי יכולתו לאבחן את המטופלים בצורה הכוללת והשורשית ביותר. זה תהליך מרתק התלוי גם בידע של המטפל וגם ביכולתו להבין את שורש הבעיה ואת הקשר בין הסימפטומים השונים.

 

שם המחלה לא כל כך חשוב בהומאופתיה. מה שיקבע את בחירת הרמדי הם האבחון הכולל והסימפטומים המיוחדים של המטופל. זה מחייב את ההומאופת להיות ידען, רגיש ויצירתי.

מה מיוחד בהומיאופתיה?

הומאופתיה היא שיטת ריפוי טבעי הוליסטית הפועלת על פי העיקרון של "חוק הדומים". הרמדי ההומאופתית מפעילה את כוחות הריפוי.

 

בחירת הרמדי (התרופה ההומיאופתית) מתבצעת על ידי הבנת שורש הבעיה עד כמה שניתן ואיפיון אישי של הסימפטומים. המיוחדות האישית של מקרה נלקחת בחשבון בבחירת הטיפול. כמו: מה גרם או הפעיל את המחלה, האם קר או חם למטופלים, מה הם אוהבים או שונאים לאכול, מה משפר או מחמיר את הסימפטומים שלהם, פחדים, תכונות אופי רקע משפחתי ועוד.

 

כל הפרמטרים הללו יילקחו בחשבון כדי להתאים את הרמדי ההומאופתית המדויקת. הומאופתיה היא השיטה היחידה לדעתי המביאה בחשבון את כל הסימפטומים האישיים והמידע ההוליסטי של המטופלים ומשתמשת בהם לבחירת תרופה אישית ומדויקת.

מהו לדעתך היופי שבהומיאופתיה?

הומאופתיה היא המקצוע ה"יפה" והמאתגר ביותר שאני מכיר. הצורך להבין את שורש הבעיה מצד אחד, את הקשר בין הסימפטומים השונים מצד שני והניהול של תהליך הריפוי הם מרתקים. מעל לכל מתאפיינת ההומאופתיה בחיבור בין הגוף והנפש הן ברמת האבחנה והן בניתוח תהליכי הריפוי. כל מטופל הוא כמו "חידה" מורכבת שיש לפתור. בכל מחלה ומקרה יש למצוא את המיוחד והמאפיין שלהם. כל זה הופך את המפגש ההומאופתי לתהליך מרתק הכולל אבחון הוליסטי ומסע טיפולי.

כשהרמדי ההומאופתית נבחרה באופן מדויק והפעילה את כוחות הריפוי, מתחיל תהליך הריפוי שהניהול שלו והצפייה בו פשוט מרתקים. אין לדעתי סיפוק גדול יותר כשהמטפל רואה את השינוי העמוק והפנימי בכל הרבדים.

אני מודה על הזכות לעסוק בהומאופתיה כל יום ויום.

מהם הרגעים היפים עבורך במקצוע?

לכל מטפל יש את הרגעים היפים שלו. לאחר 38 שנים וטיפול בעשרות אלפי אנשים יש לי ב"ה הרבה רגעים כאלו. ניקח כדוגמא את הטיפול בילדים. הטיפול בילדים יעיל מאוד בדרך כלל.

 

השפעת הטיפול די מהירה. המשמעות של  ריפוי אצל ילד גדולה מאוד כי כל חייו עשויים להשתנות. אנחנו מטפלים בהרבה מקרים של מחלות חוזרות, דלקות חוזרות בגרון ובאוזניים ומצליחים במקרים רבים למנוע ניתוח. לעיתים אני פוגש את הילד וההורים לאחר שנים באירוע חברתי.

 

זה רגע עם הרבה "נחת" לשמוע שהילד פשוט הבריא אחרי טיפול אחד או שנים ומאז לא נזקק לשום תרופה. בכל פעם שאני מצליח לעזור או לרפא מחלה או בעיה אני מודה לקב"ה של כך שזכה אותי להיות "צינור" ריפוי ולעסוק ברפואה והומאופתיה.

מתי הומאופתיה עוזרת?

הרמדי ההומאופתית מפעילה את כוחות הריפוי. אם המטופל מגיע אלינו כשהוא עדיין בשלב "הפיך", כלומר כוחות הריפוי עדיין מסוגלים לרפא את המחלה - אזי יש לנו סיכוי טוב לרפא או לשפר משמעותית את המצב.

שלב המחלה יקבע את הצלחת הריפוי יותר מהשם של המחלה. באופן מעשי ההומאופתים מטפלים ברוב סוגי המחלות כמו דלקות חוזרות, אלרגיות, מיגרנות, הפרעות בדרכי העיכול, אבל גם בבעיות נפשיות: חרדה, פחדים, בעיות התנהגות, למידה, קשב וריכוז ועוד.

 

כל מקרה לגופו. ככל שהמטופל מגיע בשלב התחלתי יותר, הסיכוי למצוא את הרמדי הנכונה שתפעיל את כוחות הריפוי שלו טוב יותר. בכל מקרה ומקרה צריך למצוא ולהתאים את הרמדי הנכונה. שם המחלה כשלעצמו לא יעזור להומאופת לבחור רמדי הומאופתית.

ספר לנו על בית הספר הישראלי להומיאופתיה..

בית הספר הישראלי להומאופתיה הוא הוותיק בישראל ונוסד לפני 31 שנה. בית הספר הכשיר עד היום מאות רבות של הומאופתים. בוגרי בית הספר מטפלים בעשרות אלפי מטופלים בכל העולם. חלק ממורי בית הספר הם בוגרים של המחזורים הראשונים. בית הספר שלנו מתאפיין בפתיחות, ברצון להקנות לתלמידים גישות שונות כך שיוכלו בסיום התהליך לגבש את התפישה האישית שלהם.

אנחנו שמים דגש על הצד המעשי – הפרקטיקה. הקליניקה הלימודית של בית הספר מאפשרת לימוד, התנסות וטיפול במספר רב של מטופלים.

בית הספר הנו הראשון שהוכר על ידי האגודה הישראלית להומאופתיה.

הוספת לימודי תזונה משדרגת את היכולת של בוגרי בית הספר לטפל במגוון רחב של מטופלים.  אנחנו מחויבים להכשיר מטפלים הומאופתים ברמה הגבוהה ביותר.

מדוע בחרת לשלב לימודי תזונה לצד לימודי ההומיאופתיה?

במקרים רבים יש קושי להגיע לריפוי מלא של המטופל עקב אורח חיים קלוקל שלא מאפשר את החזרה המלאה לאיזון והרמוניה. גם כאשר הרמדי ההומאופתית היא מדויקת ומתחיל תהליך ריפוי, יש חשיבות ל"תחזוקה" השוטפת ובעיקר לתזונה נכונה כדי להשיג רפוי מירבי. יש מקרים שעקב השינוי הפנימי שנגרם על ידי הרמדי ההומאופתית המטופלים משפרים בעצמם את התזונה ואורח החיים הקודם שלהם. אבל לא תמיד זה קורה ולכן כדאי שהמטפל ידריך את המטופל בנוגע לתזונה נכונה ובמידת הצורך – תוספי תזונה.

הדבר אמור במיוחד במחלות כרוניות הנמשכות שנים ויש צורך במאמץ רב כדי לעקור אותם ולשנות את המצב החולני. אך גם אצל ילדים יש חשיבות רבה לתזונה כשלעיתים נראה שיפור מהיר ומיידי בעקבות מעבר לתזונה נכונה.

bottom of page